15. dubna 2014
Série exkurzí Slavné vily
Secesní vilu si nechal v letech 1910-1911 vystavět sochař a grafik František Bílek podle vlastních plánů. Pražská vila měla podle Bílka vyjadřovat “Život jako pole plné zralých klasů, skýtajících výživu bratří na každý den. Mnohé klasy svázány ve snopy – sloupy. Některé ze sloupů nedostavěny, protože ničeho nenesou.”
Druhá exkurze z cyklu Slavné vily byla také rozdělená na dvě skupiny. Kreslíři na místo dorazili ve 14:00, aby se od pana profesora Jaroslava Sýkory naučili rychle skicovat. Bohatě dekorovaná Bílkova vila byla pro všechny z nás velkou výzvou a problémy nám kromě říms a sloupů dělal také tvar “rohlíku”, jak ho nazval pan profesor.
Pak jsme společně s druhou skupinou vyrazili na komentovanou prohlídku vily. Sochař Bílek svoji profesi propsal opravdu do každého kousku domu: kování, dveře, obklady i nábytek byly vyrobeny na zakázku a pan Bílek je vlastnoručně zdobil. Motiv zemědělství se tak propisuje na kliky i na zárubně v podobě klasů, ptáčků či myší.
Nejvíce prostoru pan Bílek věnoval svému vlastnímu ateliéru, který působí opravdu impozantně. Do něho právě vedou obrovská vrata, která jsou vidět zvenku, a která se při pohledu z ulice tváří jako hlavní vchod do domu. Výstava soch byla pro nás jako pro budoucí inženýry a architekty uměleckým zpestřením.