I na nás přišlo jaro a to je ideální čas na výlet. Jeli jsme se podívat za moderní architekturou ve východních Čechách a užít si dva krásné jarní dny.
Posledních 10 let vzniká ta nejlepší česká moderní architektura v menších městech, díky osvíceným zastupitelům i dotacím z EU. Vybrali jsme ty nejzajímavější stavby od známých architektů a během nabitých dvou dnů se do nich podíváme:
Krtek Vrchlabí - architekt Petr Hájek
"Hajek je marťan - dikybohu, jinak by postavil budovu jako Tesco a vy byste tu nebyli."
Z vlastních finančních zdrojů vzal 30 tis, aby mu matematik spočítal 60 metrovou fiktivní kouli, která je pod zemí a od ní se odvíjí geometrie střechy. Pak dalších 20 tis a koupil rošty na odvod vody, aby byly našikmo a ne kolmo.
Také chtěl, aby přesnost bednění byla 12 mm, když tomu tak nebylo, nechal celé bednění zbourat a postavit znovu.
Jako nevýhoda jsou dveře, které jsou tak těžké, že vyučující musí s dětmi chodit na záchody, protože děti je samy neotevřou.
Společenské centrum UFFO Trutnov - AG studio, Stavba roku 2011
Informace, která nám utkvěla v hlavě jest, že v sále jsou mobilní rozebíratelné konstrukce. Díky tomu se sál dá přestavit na 4 různá uspořádání: divadlo, koncert, ples, konference.
Knihovna města Hradec Králové - rekonstrukce od architekta Davida Vávry
Rekonstrukce byla velice komplikovaná, jelikož jde o jednu z prvních betonových staveb v ČR. Pan projektant to nazval "náhodně vyztuženým betonem".
Paní ředitelka říká: "Knihovna je otevřená, je to veřejný prostor. Musíme změnit myšlení lidí, aby knihovnu považovali za svoji."
Pan architekt Vávra navrhl i nábytek ze stavebnice Merkur. Jednomu kousku říkají "elektrické křeslo" a spíše než dětem se líbí tatínkům.
Studijní a vědecká knihovna Hradce Králové - Projektil architekti
Knihovna původně měla mít šest pater, delší křídla a červeně podbarvený beton. Z technických a finančních důvodů se tak nestalo. Nejvíce nás pobavila věda: "Tady furt něco teče". Abychom to uvedli na pravou míru, jedná se o problémy v technickém podlaží a netěsnící světlíky.
Bazén Litomyšl - ateliér D.R.N.H.
Při této exkurzi jsme měli možnost nahlédnout do technického zázemí a dozvědět se tak o chodu takového bazénu.
Modlitebna Církve bratrské v Litomyšli - Fránek Architects
Modlitebna je menší stavba s nepochozí střechou, avšak někteří alkoholem opojení jedinci neodolají na střechu vylézt. Stavba je menšího charakteru, ale pro nás bylo moc milé do ní nahlédnout.
Litomyšl
Nejdříve jsme si sedli s bývalým starostou Litomyšle, panem Brýdlem, který nám přibližně půl hodiny povídal o tom, jak v Litomyšli vznikaly všechny ty krásné stavby. Hrozně hezky mluvil o tom, jak je důležitá kontinuita a spolupráce starostů. Pak nás provedla jeho dcera po nádvoří a Fakultě restaurování. A jako bonus bývalí starostové Litomyšle udržují moc hezké pravidlo. Společně chodí jednou za měsíc na oběd. Vždy jeden z nich vybírá místo a platí :) Pan Brýdl má rád Aplaus.